Samozamykacze do drzwi inwestycyjnych


Samozamykacz stosujemy na drzwiach, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu, w których drzwi są otwierane i zamykane wielokrotnie. Samozamykacz może sprawić, że użytkowanie drzwi stanie się bardziej komfortowe ale także bezpieczne.

Samozamykacze to urządzenia służące do automatycznego i samoczynnego zamknięcia skrzydła drzwiowego. Wytworzona podczas otwierania energia jest przenoszona na sprężynę, ta z kolei powoli i stopniowo zamyka skrzydło drzwiowe i powoduje jego kontrolowany powrót do położenia zamknięcia. Ruch zamykający skrzydła wyposażonego w samozamykacz składa się z dwóch faz: pierwsza faza powinna zapewnić zamknięcie drzwi otwartych do kąta 90o w ciągu ok. 5 sekund, z kolei druga, zwana również dobiciem, powinna za pomocą lekkiego uderzenia zapewnić skuteczne dociśnięcie przylgi do uszczelki i zablokowanie zapadki zamka. Obie te fazy ruchu reguluje się hydraulicznie.

Rodzaje samozamykaczy i funkcje

Samozamykacze możemy rozgraniczyć na nawierzchniowe i wpuszczane. Samozamykacze nawierzchniowe ponadto dzielimy na ramieniowe i szynowe.

Wymagają one natomiast wyfrezowania odpowiedniego rowka w skrzydle lub ościeżnicy i w przypadku drzwi DANA mogą być stosowane jedynie w drzwiach bezprzylgowych jednoskrzydłowych.

- samozamykacze sprężynowe z tłumieniem hydraulicznym, z mechanizmem, w którym podczas otwierania skrzydła drzwiowego zostaje napięta sprężyna i pod jej działaniem następuje samoczynne zamknięcie skrzydła z prędkością obrotową, regulowaną hydraulicznie. Mogą być one stosowane również do dużych ciężkich drzwi o ciężarze dochodzącym nawet do 300 kg. Są więc najbardziej popularne, ale najmocniejsze rozwiązania i najlepiej wyposażone w różnorodne funkcje charakteryzują się odpowiednio wysoką ceną.

Dostępne są samozamykacze o różnej sile zamykania. Ważne jest, aby maksymalna siła zamykania była odpowiednio dobrana do szerokości skrzydła drzwi. Zbyt duża siła przy wąskich skrzydłach może utrudniać przechodzenie osobom słabszym, natomiast zbyt mała - może nie pozwolić domknąć drzwi przy silnych podmuchach wiatru. Odpowiednią wielkość siły w stosunku do szerokości skrzydła określa europejska norma PN-EN 1154, która przewiduje dla samozamykaczy zakres sił od 1 do 7.

Samozamykacze z tłumieniem hydraulicznym są obecnie bardziej popularne i podlegają wymaganiom normy PN-EN 1154:1999/A1:2004 Okucia budowlane. Zamykacze drzwiowe z regulacją przebiegu zamykania. Wymagania i metody badań. Ich konstrukcja jest badana, a pozytywne wyniki badań są potwierdzane certyfikatem niezależnego instytutu. Dotyczy to szczególnie samozamykaczy zamontowanych na drzwiach biorących udział w ochronie przeciwpożarowej (drzwiach dymoszczelnych, drzwiach ognioodpornych).

Nowatorskie rozwiązania – zapewniają komfort użytkowania
Znaczenie technologii ułatwiającej korzystanie z drzwi z samozamykaczem podkreślają zalecenia raportu CEN/TR 15894, opublikowanego jako wytyczna dla osób odpowiedzialnych za ustalanie szczegółowych wymagań technicznych (w Niemczech opracowane na podstawie tego raportu wytyczne DIN SPEC 1104). Zawiera on zalecenia dotyczące sprzętu, który ma być instalowany w drzwiach budynków mieszkalnych i użytku publicznego. Jego głównym celem jest ułatwienie dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym otwierania drzwi.

Zasadniczo DIN SPEC 1104 zaleca stosowanie ręcznie obsługiwanego osprzętu, który zmniejsza opór otwierania drzwi o około 40% (przy rozchyleniu drzwi od 2 do 60°). Dzięki technologii Easy Open samozamykacze cam-action firmy DORMA spełniają te wymagania. Krzywka w kształcie serca umożliwia praktycznie natychmiastowe zmniejszenie oporu otwierania, pozwalając na łatwe otwieranie drzwi nawet dzieciom.

System „domu bez barier”, czyli łatwo dostępnego dla dzieci i osób niepełnosprawnych, objął również samozamykacze. Oferowane są samozamykacze, które nie wymagają użycia dużej siły do otwierania.

Samozamykacze z funkcją wspomagającą otwieranie idealnie nadają się do szkół, przedszkoli, domów opieki lub innych budynków użyteczności publicznej gdzie często przebywają ludzie starzy lub osoby niepełnosprawne.

Przykładem takiego samozamykacza będzie typ GEZE TS 5000 ECline lub samozamykacze marki DORMAKABA, posiadające funkcje wspomagania otwarcia.

Zastosowana w nowoczesnych zamykaczach krzywka powoduje szybkie zmniejszenie się momentu otwierającego drzwi co zapewnia bezproblemowe otwieranie drzwi przez dzieci i osoby starsze. Pełna kontrola nad drzwiami w czasie zamykania zapewnia wysoki komfort użytkowania.

Funkcja opóźnionego zamykania zapewnia regulację zwłoki w cyklu zamykania. Uzyskuje się dodatkowy czas na przejście, co może być istotne dla osób z bagażem lub dużymi przedmiotami, personelu ze stolikami na kółkach, łóżkami szpitalnymi oraz dla matek z dziećmi i inwalidów.

Funkcja tłumienia otwierania zapewnia bezpieczne zwolnienie i zatrzymanie drzwi, które zostały gwałtownie pchnięte przez nieuważną osobę lub pociągnięte przez podmuch wiatru. Zmniejsza to niebezpieczeństwo uszkodzenia drzwi i ściany.

Podobne zadanie pełni blokada otwarcia umożliwiająca zablokowanie drzwi w pozycji otwartej w odpowiednim kącie. Blokada może być włączana lub wyłączana przez użytkownika, jeśli użyta zostanie blokada z przełącznikiem. W przypadku prostych samozamykaczy, stosuje się blokady mechaniczne bez możliwości regulacji oraz wyłączania.

Samozamykacz a Kontrola dostępu

Drzwi inwestycyjne wyposażone w samozamykacz dają większą gwarancję, że zawsze zostaną zamknięte. Szczególnym przypadkiem zastosowania samozamykacza jest ochrona i kontrola wejścia i wyjścia z pomieszczenia zwana kontrolą dostępu. Drzwi medyczne, drzwi biurowe czy drzwi hotelowe w przypadku kontroli jednostronnej od strony zewnętrznej mają zwykle zainstalowaną nieruchomą gałkę (zamiast klamki), natomiast przy kontroli obustronnej gałka stała najczęściej montowana jest obustronnie. Drzwi takie otwieramy najczęściej przy pomocy elektrozaczepu, co znakomicie podnosi bezpieczeństwo użytkownikom i daje zwiększoną ochronę przed dostępem osób nieuprawnionych do wejścia. W drzwiach z samozamykaczem, bardzo często montowany jest czujnik otwarcia drzwi (np. kontaktron), sygnalizujący aktualny stan otwarcia/zamknięcia drzwi. W niektórych przypadkach stosowanie samozamykacza jest obowiązkowe i regulowane prawem, np. w drzwiach przeciw pożarowych lub drzwiach dymoszczelnych.

Wszechstronność zastosowań

Zamykacze mogą być stosowane do każdego rodzaju stolarki drzwiowej: drewnianej, stalowej, aluminiowej, PVC oraz do drzwi całoszklanych. Konstrukcja zamykaczy pozwala na montowanie ich do ościeżnicy lub do skrzydła drzwi po stronie zawiasowej (montaż standardowy) lub po stronie przeciwnej do zawiasów. Montaż samozamykacza od strony przeciwnej do zawiasów, wymaga z reguły montażu szyny w nadprożu ościeżnicy, co skutkuje koniecznością zamówienia nietypowego światła przejścia drzwi (szyna zabiera około 30mm) lub w przypadku wąskich ścianek (do 110mm) koniecznością zamówienia przedłużanego ramienia dla samozamykaczy ramieniowych. Standardowo powinno się montować samozamykacze po stronie zawiasowej.

Trwałość

Nowoczesna konstrukcja oraz zastosowanie najwyższej jakości materiałów zapewniają wieloletnią, bezawaryjną pracę prawidłowo zamontowanych zamykaczy. Samozamykacz możemy traktować, jako trwały zasobnik energii o wysokiej wydajności z hydraulicznym tłumieniem – nowoczesne samozamykacze drzwiowe dostosowane są do ponad 500 000 cykli zamykania. Mechanizm samozamykacza zamknięty jest w wytrzymałym aluminiowym lub żeliwnym odlewie, który występuje w kilku wersjach kolorystycznych.

Prosty montaż i łatwa regulacja

Aby serwisant regulujący parametry miał ułatwione zadanie poszczególne funkcje zaworów oznaczone są różnymi kolorami. W przypadku zamykaczy górnych zawory regulacyjne umieszczone są zazwyczaj z przodu lub z boku zamykacza. Przez prostą regulację – zwykle wystarczy korekcja ustawienia zaworów (bez potrzeby wyhaczania ramienia) – możliwa jest regulacja bezstopniowa lub skokowa następujących parametrów:

Zawory termiczne (termoregulacyjne) – umożliwiają równomierne funkcjonowanie, nawet podczas wahań temperatur.

Zawór (wentyl) bezpieczeństwa – w zamykaczu chroni przed przeciążeniami w czasie zamykania i otwierania. Oprócz opisanych powyżej zaworów regulacyjnych, w samozamykaczu montowany jest też zawór przeciążeniowy (zwany tez zaworem nadciśnienia), który chroni urządzenie przed uszkodzeniem spowodowanym wymuszoną dużą siłą zamykania.